Pages

15.6.15

paradoks

şu an çok sağlıklı düşünemiyorum. dolayısıyla kendimle ilgili birazdan paylaşacağım gözlemler çok yerinde olmayabilir, gerçeği yansıtmayabilir. bilemiyorum, belki de tam olarak gerçeği yansıtıyordur ama ben kafanızda bir soru işareti bırakmak adına böyle söylüyorumdur. eğer öyleyse, son açıklamayı da yaparak kendimi açık etmiş ve aslında söyleyeceklerimin gerçeği yansıttığını göstermiş olabilirim. demek ki, söyleyeceklerimin gerçek olduğunu düşünmenize ihtiyacım var, ama yazıya başlangıç şeklime bakarsak, bir tarafım bundan çekiniyor ve bu nedenle söyleyeceklerimin gerçeği yansıtmadığını düşünmenizi sağlamaya çalışıyor olmalı. bir durup gözden geçirecek olursak, bu noktaya gelene kadar yazdığım her kelime, gerçeği yansıtmama-yansıtma doğrusunda, ilk cümleyle hafiften sola çekilen her bilgiyi sağ tarafın en ucuna doğru iten kelimeler oldu.

biraz önce durduğumuz noktaya geri dönelim o zaman. çekindiğimden bahsetmişim. çekindiğim için, aslında istediğim şeyin tam tersi şekilde bir ilk adım atmışım belli ki. sonrasında da bir gel-git yaşamışım: bu adımı gerçekten böyle istediğim için mi attım, yoksa böyle olması gerektiğini düşündüğüm için mi? tam olarak bu ikilemi yaşadığımı söylemem, ne istediğimi ortaya çıkaran şey olmuş. ne istediğimin ortaya çıkacağı düşüncesi de, ortaya çıkması da endişelendirmiş beni. tam olarak bu noktada kalmışım çünkü bu noktadan devam edebilmek için, bir karşılığa ihtiyaç duymuşum. bilememişim çünkü, nasıl başlarsam başlayayım söylediklerimin gerçeği yansıttığına ikna etmek için ne kadar daha dil dökmem gerektiğini. bir "tamam tamam, inandık" dense mesela; ya da "bu kadar inandırmaya çalışman gerçekçiliğini iyice azalttı" dense... o rahatlatırmış beni sanki. ben koyamıyormuşum çünkü o sınırı.

evet. sondan hemen önce, çok yerinde olmayabilecek, gerçeği yansıtmayabilecek "kendimle ilgili birazdan paylaşacağım gözlemler"in, hemen bir sonraki cümleden başlayıp bu yana kadar gelmiş olabileceği sorgulamasıyla baş başa bırakıyorum sizi. ben devam ettirirdim ama, gerçekten şu an çok sağlıklı düşünemiyorum.

0 yıldız: